author Agnieszka Grzelak-Chodak, 2023-11-07 10:56:53

Docenianie pracowników jest kluczowym elementem budowania pozytywnej kultury organizacyjnej i motywowania zespołu do osiągania lepszych wyników.  Zarządzanie i docenianie pracowników można porównać do żeglowania na morzu. Jako liderka jesteś kapitanem statku, a Twój zespół to załoga. Twoim celem jest osiągnięcie celu podróży, czyli sukcesu organizacji, przy jednoczesnym utrzymaniu załogi na kursie i w dobrym stanie.

W takim razie jak możesz docenić swoich pracowników?

Odpowiedź w zasadzie jest prosta ☺️

Po pierwsze  - doceniaj dając przestrzeń pracownikom

Zacznij od słuchania ich potrzeb, zrozumienia ich perspektywy i uwzględniaj  ich opinie w podejmowaniu decyzji. Daj pracownikom przestrzeń do wyrażania swoich myśli i pomysłów. Pozwól im na samodzielne podejmowanie decyzji w zakresie ich pracy, jeśli to możliwe. Autonomia może zwiększyć ich zaangażowanie i poczucie odpowiedzialności. Zapytaj pracowników o to, czego oczekują od swojej pracy i jakie cele chcieliby osiągnąć. Staraj się uwzględnić te oczekiwania w planach rozwoju i przydzielaniu zadań.

Znając potrzeby swoich pracowników pomagaj im rozwijać się zawodowo, oferując np. dostęp do szkoleń, mentorstwa. Pokazuj, że inwestujesz w ich rozwój.

Oczywiście, teraz się powtórzę - stwórz atmosferę opartą na zaufaniu, szacunku i wsparciu. (To jak mantra -  będzie się często u mnie przewijać ☺️). Ty musisz wiedzieć, że masz  wsparcie swojej załogi i że ona można na Tobie polegać. To zwiększy zaangażowanie i lojalność.

Po drugie - regularnie udzielaj informacji zwrotnych dotyczących pracy swoich pracowników.

Mów głośno o ich osiągnięciach i wyrażaj uznanie za dobre wyniki. Warto doceniać pracowników publicznie, na przykład podczas spotkań zespołu czy za pomocą wewnętrznych komunikatorów. Publiczne uznanie działa motywująco i wzmacnia poczucie przynależności do zespołu. Bądź szczera i autentyczna w swoim docenianiu. Unikaj przesadzonych chwytów marketingowych i pamiętaj, że szczere uznanie jest bardziej wartościowe.

Po trzecie - stwórz program nagród i wyróżnień, który umożliwia wyróżnienie pracowników za ich osiągnięcia i wysiłek. Nagrody mogą być finansowe lub niematerialne, takie jak specjalne wyróżnienia czy dni wolne.

Jak zapewne zauważyłaś umiejętność aktywnego słuchania, dawania feedbacku i otwartej komunikacji jest tutaj kluczowa w docenianiu pracowników.

Docenianie jest procesem ciągłym i indywidualnym. To ważne, aby dostosować Twoje podejście do potrzeb i osobowości każdego pracownika. Pamiętaj, że zaangażowani i zadowoleni pracownicy często pracują bardziej efektywnie i pozostają lojalni wobec firmy.

Zatem jeśli chcesz aby Twój zespół był efektywny doceniaj pracowników. Będąc liderką to nie tylko Twój obowiązek, ale także sztuka. To sztuka utrzymania równowagi między osiąganiem celów firmy a dbaniem o dobrostan i motywację zespołu. Tak jak kapitan statku musi zarządzać podróżą i dbać o załogę, aby dotrzeć do celu w bezpieczny i efektywny sposób ☺️

 Podsumowując, doceniając Swoich pracowników wiele zyskasz:

  1. Zwiększysz ich motywację i zaangażowanie.

Kiedy pracownicy widzą, że ich wysiłki są rozpoznawane i cenione, są bardziej zmotywowani do dalszej pracy i zaangażowania.

  1. Poprawisz morale pracowników.

Docenianie pracowników pomaga tworzyć pozytywną atmosferę w miejscu pracy. Pracownicy, którzy czują się doceniani, są bardziej zadowoleni ze swojej pracy i bardziej związani z firmą.

  1. Zwiększysz lojalność pracowników.

Pracownicy, którzy są doceniani, pozostają w danej firmie na dłużej. To może pomóc w zmniejszeniu rotacji pracowników i oszczędzać koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników, a jak zapewne wiesz – rotacja to duży problem.

  1. Poprawisz efektywność i produktywność.

Kiedy pracownicy czują się doceniani, są bardziej skłonni do wkładania dodatkowego wysiłku w swoją pracę. To może przekładać się na zwiększoną produktywność i lepsze wyniki w Twojej firmie.

  1. Zredukujesz stres i konflikty w pracy.

Gdy pracownicy czują się doceniani, są mniej podatni na stres i konflikty w miejscu pracy. Pozytywna atmosfera może przyczynić się do lepszej współpracy i komunikacji. A to wpływa na wzmocnienie więzi w zespole.

  1. Zwiększysz satysfakcję klientów.

Zadowoleni pracownicy są bardziej skłonni do zapewnienia doskonałej obsługi klienta. To może przekładać się na zwiększoną satysfakcję klientów i lojalność wobec firmy.

Myślę, że przedstawiłam Ci tyle korzyści, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz bardziej świadomie doceniała swoich pracowników.

Jeśli potrzebujesz którąś z umiejętności rozwinąć, to sprawdź moje najbliższe szkolenia. (https://kip-tc.pl/oferta/szkolenia/najblizsze)

Zapraszam Cię też do Akademii Skutecznej Liderki (więcej informacji - https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/akademiaskutecznejliderki)

Kontynuuj czytanie tego posta
author Agnieszka Grzelak-Chodak, 2023-10-22 12:26:01

Jak zauważyłaś dużo i często piszę o tym jak ważny jest prawidłowy feedback i poczucie zaufania.

W świecie biznesu i pracy zespołowej udzielanie informacji zwrotnej jest nieodłącznym elementem. Dobra informacja zwrotna może być kluczem do rozwoju pracowników oraz poprawy wyników organizacji. Niestety, źle udzielona informacja zwrotna może prowadzić do poważnych problemów, zwłaszcza w kontekście pracy zespołowej.

Ostatnio dowiedziałaś się o 5 dysfunkcjach pracy zespołowej, które utrudniają pracę zespołową. Jedną z nich jest unikanie odpowiedzialności, czyli nie przyznawanie się do błędów.

Dzisiaj chciałabym połączyć te kwestie, czyli budowanie atmosfery zaufania i dawania feedbacku jako narzędzia przezwyciężenia dysfunkcji unikania odpowiedzialności.

Aby Cię wprowadzić w temat przybliżę Ci pewną sytuację. Ostatnio usłyszałam, jak nowo przyjęty pracownik na stanowisko kierowcy w firmie transportowej, będąc w swojej pierwszej trasie w nowej firmie przez nieuwagę wjechał do miasta, gdzie był zakaz wjazdu dla ciężarówek. Ostatecznie „udało mu się” nie otrzymać mandatu, ale kosztowało go to sporo stresu. O tym fakcie poinformował swojego przełożonego  (gdyż chciał być uczciwy w stosunku do niego) i jak myślisz, co usłyszał?

Teraz będę cytowała:

 „….mówiłeś, że jesteś doświadczony ….,

„…… o czym Ty myślałeś …,

„….. jak k..wa to możliwe …..,

i tak dalej …… (tu już Ci oszczędzę tego wszystkiego).

Jak Ci się wydaje, czy słysząc takie słowa, pracownik przyzna się kiedykolwiek  (jak nie będzie musiał), do popełnienia błędu? Oczywiście, że nie. To jest właśnie przykład zachowania kierownika, który sam doprowadza do dysfunkcji. Jego nieumiejętność udzielania informacji zwrotnej wpływa nie tylko na tego pracownika, ale na cały zespół.

Inna przykład – pracownik źle dokonał wyceny dla klienta (ze stratą dla firmy) i oczywiście ta oferta poszła do klienta. Jak reagujesz?  Jakie emocje Ci towarzyszą? Co mówisz temu pracowników?

Te pytania są bardzo kluczowe. Odpowiadając na nie przyjrzysz się w jaki sposób udzielasz feedbacku. Czy jest on konstruktywny?

Poniżej przedstawiam Ci przykłady złych praktyk:

  1. „Źle to zrobiłeś” – taka informacja nie pomaga pracownikowi zrozumieć, co dokładnie poszło nie tak ani jak to poprawić
  2. Krytyka oparta o emocje – przykładem może być powiedzenie „Jesteś bezużyteczny”, „Ty zawsze musisz coś zepsuć”, itp. Jest to bardzo niesprawiedliwe i demotywujące dla pracownika. Po takich słowach możesz być pewna, że nie będzie robił nic poza tym, czego od niego oczekujesz i to przy najmniejszym nakładzie pracy.
  3. Publiczna krytyka – niekonstruktywna krytyka i to na oczach innych pracowników to upokorzenie pracownika. Dodatkowo może to doprowadzić do konfliktów w miejscu pracy, gdyż inni mogą też takiemu pracownikowi „dokuczać” aby być może „podlizać się” Tobie.

To w konsekwencji może być jak przysłowiowy” gwóźdź do trumny” dla Twojego zespołu.

  1. Kolejną złą praktyka to krytyka za nie wykonanie celów i niespełnienie oczekiwań, kiedy to Ty nie przedstawiłaś ich w sposób klarowny i nie upewniłaś się , że pracownik rozumie je tak, jak Ty. (tak na marginesie pytanie: Czy wszystko jasne? – jest najgorszym pytaniem jakie możesz zadać, gdyż nie dowiesz się jak jest naprawdę)

Mam nadzieję, że teraz widzisz i czujesz zależność między udzielaniem informacji zwrotnej a zaufaniem w zespole i jaki to ma wpływ na dysfunkcje pracy zespołowej.

Krytyka bez konstruktywnego wsparcia może spowodować, że pracownicy stracą chęć do wykonywania swojej pracy. To z kolei wpływa na obniżenie zaangażowania w zadania zespołowe, co jest wysoce niekorzystne dla efektywności działania całego zespołu.

Pamiętaj, że dobra informacja zwrotna powinna być konstruktywna, oparta na faktach, jasna i pomocna dla pracownika w jego rozwoju zawodowym. Ostatecznym celem jest poprawa osiągnięć i efektywności pracownika, a nie demotywacja czy zniechęcenie go.

Podsumowując, feedback to kluczowy element rozwoju zawodowego i budowania zdrowych relacji w miejscu pracy. Pracownicy i liderzy powinni razem pracować nad budowaniem kultury feedbacku opartej na zaufaniu, otwartości i konstruktywności. To podejście przynosi korzyści zarówno osobiste, jak i organizacyjne, prowadząc do lepszych wyników i zwiększonej satysfakcji z pracy.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz podnieść swoje kompetencje w zakresie udzielania informacji zwrotnej to zapraszam na szkolenie:

https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/feedback_22listopada

 

Kontynuuj czytanie tego posta
author Agnieszka Grzelak-Chodak, 2023-10-09 11:02:29

Praca zespołowa - bez niej nie da się osiągnąć wielkich rzeczy. Każda liderka, która kieruje zespołem, wie, że tworzenie i utrzymywanie efektywnego zespołu to nie tylko wyzwanie, ale i klucz do sukcesu. Jednym z najważniejszych narzędzi w tej dziedzinie jest zrozumienie „5-ciu dysfunkcji zespołu”. Poznanie tych dysfunkcji i zastanowienie się jak można przekształcić je w przewagę konkurencyjną gwarantuje sukces pracy zespołowej.

Każdy, kto kiedykolwiek musiał współpracować z innymi ludźmi, aby osiągnąć coś ważnego, niewątpliwie zdał sobie sprawę, jak ważna, a jednocześnie trudna jest praca zespołowa. Rzeczywiście, wspaniała praca zespołowa nie zdarza się przez przypadek; wymaga to wspólnych i przemyślanych wysiłków. Dzieje się tak dlatego, że zespoły są z natury dysfunkcyjne - składają się z niedoskonałych jednostek, które mają ego i samolubne cele. Dlatego przyjrzyjmy się tym dysfunkcjom:

  1. Brak zaufania - "Zbieranie żagli na wiatr"

W teamie bez zaufania to jak próba żeglowania na pełnym morzu, gdy wszyscy trzymają żagle na pokładzie, bo nie ufają sobie nawzajem. Nikt nie jest pewien, czy wiatr będzie sprzyjał, więc wszyscy trzymają się swojego sprzętu. Efektem jest to, że statek nie rusza się z miejsca.

  1. Unikanie konfliktów - "Cicha nawigacja" czyli żeglowanie bez rozmów o kierunku.

Każdy unika konfrontacji, więc statek pływa w ciszy, ale bez jasno określonej trasy. Nikt nie jest gotów podjąć dyskusji o najlepszym kursie, więc wszyscy dryfują bez celu.

  1. Brak zaangażowania - "Kończymy pracę w piątek o 15:59"

To tak, jakby wszyscy pracowali nad projektem tylko po to, żeby zdążyć na piątkowy wieczór i rozpoczynający się weekend. Nikt nie jest naprawdę zaangażowany i nie dba o jakość, bo wszyscy patrzą na zegar, a nie na cel.

  1. Unikanie odpowiedzialności - "Gra w chowanego”, czyli chowamy się przed innymi.

Tylko w tej grze zamiast ukrywać się przed innymi, ukrywamy swoje błędy. Nikt nie przyznaje się do popełnionego błędu, więc nikt nie może go naprawić.

  1. Brak dbałości o wyniki - "Katastrofa na horyzoncie"

Kiedy brak zaufania, konflikty są unikane, a zaangażowanie i odpowiedzialność są niskie, to efektem jest katastrofa. Statek tonie w chaosie, jakby wszyscy na pokładzie próbowali go zatopić. Nikt nie pracuje razem na rzecz sukcesu zespołu, więc wszyscy tracą.

Używając metafor, chciałam Ci zobrazować, jak dysfunkcje mogą prowadzić do nieefektywnej pracy zespołowej i absurdalnych sytuacji. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć te problemy i działać, aby poprawić współpracę w zespole i osiągnąć sukces.

Chcesz podnieść Swoje kompetencje - sprawdź moje najbliższe szkolenia. (https://kip-tc.pl/oferta/szkolenia/najblizsze)

Zapraszam Cię też do Akademii Skutecznej Liderki (więcej informacji - https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/akademiaskutecznejliderki)

 

Kontynuuj czytanie tego posta
author Agnieszka Grzelak-Chodak, 2023-09-28 13:10:20

Być może zastanawiasz się dlaczego chcę Ci uzmysłowić jak bycie na szczycie drabiny jest ważne?

A to dla tego, że jak się mówi „kij ma dwa końce” ☺️. Z jednej strony stworzysz skuteczny zespół, a z drugiej,  i  właśnie dzięki temu, odzyskasz czas dla siebie. Bo przecież o to w tym chodzi, aby nie żyć tylko pracą a mieć własne prywatne życie – pasję, czas dla rodziny, przyjaciół, może podróże – to już Twój wybór ☺️. A satysfakcja z pracy będzie wartością dodaną ☺️

Ostatnio pisałam o ważności udzielania informacji zwrotnej w procesie rozwoju zespołu. Dziś chciałabym poruszyć kolejny aspekt sukcesu w roli przywódcy – inspiracja i budowanie wartościowych relacji.

Przywództwo to nie tylko stanowisko i władza, to przede wszystkim zdolność do tworzenia relacji i budowania zaufania. Dlatego warto dowiedzieć się, jak być inspirującą liderką i wprowadzać swoją osobowość i wartości do roli przywódczej.

Liderzy pozycyjni spędzają wiele czasu na utrzymaniu swojej pozycji i autorytetu. Ale zastanówmy się nad przywództwem jako procesem ciągłego rozwoju. Twoja pozycja to punkt wyjścia, ale to, co naprawdę zyskuje szacunek i lojalność zespołu, to Twoja osobowość i wartości.

Pamiętaj, że Twoja osobowość ma ogromne znaczenie. Nie bój się wyrażać siebie, nawet jeśli masz formalne stanowisko. Ja też w pewnym momencie bycia liderką zrozumiałam, że przywództwo wymaga wniesienia swojej osobowości do roli. Bez względu na to, czy jesteś spokojna i dyplomatyczna, czy pełna energii i ekstrawertyczna, wykorzystaj to do budowania relacji i inspiracji zespołu. Ja jestem typową ekstrawertyczką, często najpierw działającą a potem myślącą ☺️. Do tego mam duży poziom empatii. Zawsze stawiałam ludzi i relacje między nimi na pierwszym miejscu. To wszystko spowodowało, że stałam się autentyczna dla swojego zespołu i zespół podążał ze mną.

Aby być skuteczną liderką, musisz zdobyć pozwolenie ludzi do przewodzenia. To oznacza, że musisz ich doceniać i traktować z szacunkiem. Twoja komunikacja odgrywa kluczową rolę. Unikaj agresji i postaw na delikatność. Proś o pomoc z szacunkiem, a inni będą bardziej otwarci na Twoje sugestie.

Zatem pamiętaj, że Twoje wartości są kluczowe dla Twojego przywództwa. Określ, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze i konsekwentnie działaj zgodnie z nimi. Twój zespół będzie podziwiał Cię za autentyczność i spójność.

Teraz przyjrzyjmy się, dlaczego budowanie relacji i zaufania jest kluczowe w przywództwie. Kiedy skupiasz się na budowaniu relacji z zespołem, tworzysz pozytywne otoczenie i podnosisz energię w miejscu pracy. To sprawia, że praca staje się bardziej przyjemna, a ludzie są bardziej zaangażowani.

Zastanów się, co się dzieje, gdy spędzasz czas z osobami, które Cię nie lubią. To prawdopodobnie pochłania Twoją energię i wprowadza negatywne nastawienie. Natomiast spotkania z przyjaciółmi działają jak źródło energii – dodają wigoru i entuzjazmu ☺️

Przyjrzyj się teraz sobie – czy jesteś lubiana przez członków swojego zespołu? Jeśli tak – wzmacniaj te cechy u siebie, jeśli nie – zastanów się co na to wpływa.

Zaufanie buduje przywództwo. Ludzie trzymają się liderów, którym mogą zaufać. Kiedy twój zespół widzi, że troszczysz się o nich i doceniasz ich wkład np. poprzez pozytywny feedback, zyskujesz ich zaufanie. To zaufanie umożliwia skuteczne przewodzenie, szczególnie w trudnych sytuacjach. A jak widzisz i doświadczasz, w dzisiejszych czasach napotykamy wiele trudnych sytuacji.

Podsumowując, aby wspiąć się wyżej na drabinę przywództwa zbuduj atmosferę zaufania i pozytywne relacje. Zdobywaj pozwolenie ludzi, aby nimi przewodzić, szanując ich i angażując się w tworzenie pozytywnego otoczenia. W ten sposób stworzysz trwały i efektywny zespól.

Liderko, pamiętaj, że jesteś jak żeglarz, pokonujący burzliwe morza, ale z umiejętnością budowania skutecznych zespołów i relacji, osiągniesz każdy cel.

Dodatkowo inspiruj swój zespól  - wyjść poza formalne stanowisko i wnieść do niego swoją osobowość i wartości. Unikaj pułapek przywództwa pozycyjnego - inspiruj zamiast narzucać ☺️

Twoja osobowość to Twój atut. W ten sposób stworzysz trwały wpływ i zyskasz lojalność swojego zespołu. Przywództwo wymaga wniesienia swojej osobowości. Bez względu na to, czy jesteś spokojna i dyplomatyczna, czy pełna energii i ekstrawertyczna, wykorzystaj to do budowania relacji i inspiracji zespołu.

Jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia, dostać konkretną porcję narzędzi do pracy  i chcesz zainwestować w Swój rozwój, by stać się skuteczną liderką to już dziś możesz zarezerwować sobie miejsce w kolejnej edycji

„Akademii Skutecznej Liderki”

więcej informacji i link do zapisu: https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/akademiaskutecznejliderki

Kontynuuj czytanie tego posta
author Agnieszka Grzelak-Chodak, 2023-09-12 11:17:58

Feedback stanowi fundamentalny element w procesie doskonalenia się jako liderki. Pozwala on na identyfikację mocnych stron oraz obszarów do poprawy. Otwartość na feedback pokazuje, że jesteś gotowa do rozwoju i chętna do słuchania opinii innych, co buduje zaufanie w zespole.

Dla każdej liderki, umiejętność zarówno udzielania, jak i przyjmowania feedbacku, stanowi kluczowy element skutecznego rozwoju zespołu oraz osobistego wzrostu.

W drodze po szczeblach drabiny na szczyt przywództwa, feedback jest jak wiatr w żaglach – napędza naszą podróż ku doskonałości. Każda doświadczona kapitanka wie, że umiejętność kierowania się według feedbacku, zarówno udzielanego, jak i przyjmowanego, jest kluczem do sukcesu na burzliwych morzach zarządzania. W dzisiejszym wpisie zapraszam Cię  do refleksji nad tą żeglarską metaforą, która pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak kierować swoim zespołem wzdłuż kursu rozwoju.

Najpierw przybliżę Ci żeglarską symbolikę Feedbacku:

  1. Sterowanie kierunkiem: Podobnie jak kapitan okrętu, Twoim zadaniem jest utrzymywanie właściwego kursu. Feedback stanowi kompas, który kieruje Twoje decyzje i działania, pomagając Ci utrzymać właściwy kurs na cel.
  2. Ustawienie żagli: Wiatr, czyli feedback, napędza Twoje żagle, przyspieszając Twoją podróż. Jeśli dostajesz pozytywny feedback, oznacza to, że żagle są rozwinięte na pełen wiatr. Natomiast feedback konstruktywny pokazuje, gdzie żagle mogą być bardziej rozwinięte, aby osiągnąć większą prędkość.
  3. Znalezienie azymutu: Feedback to swoista mapa nawigacyjna. Pomaga Ci zlokalizować obszary wymagające poprawy (jak mielizny na morzu), ale także wskazuje na Twoje mocne strony (jak spokojne akweny).
  4. Reakcja na fale i burze: Nawet najwspanialsza podróż napotyka fale i burze. Feedback może być czasem trudny do przyjęcia, ale pamiętaj, że umiejętność zachowania spokoju i dostosowania kursu w trudnych chwilach jest kluczowa.

Jeśli chcesz stać się prawdziwą żeglarką feedbacku to powinnaś znać poniższe zasady:

  1. Zrozumienie morza: Przed udzieleniem feedbacku, zrozum kontekst i perspektywę. To pomoże Ci dostosować swoje przekazy do okoliczności.
  2. 2. Dobór odpowiednich narzędzi nawigacyjnych: Wybierając odpowiednie słowa i podejście, spraw, aby Twój feedback był konstruktywny. Podobnie jak wybierasz właściwe narzędzia do nawigacji w zależności od warunków na morzu.
  3. Działania naprawcze: Feedback to nie tylko informacja, ale także wskazówki, jak poprawić bieżącą sytuację. Podobnie jak korekty w żaglach pozwalają na dostosowanie do zmieniającego się wiatru.
  4. Znajomość celu podróży: Feedback pomaga Ci zbliżać się do celu – efektywnego zespołu i osiągnięcia wyznaczonych celów. To jest jak stawianie kursu.

Zatem odchodząc na chwilę od metafory żeglarstwa pamiętaj, aby Twój feedback był:

  1. Konstruktywny i pomocny.

Zamiast skupiać się na błędach, skoncentruj się na sugestiach, jak poprawić daną sytuację.

  1. Skoncentrowany na obszarach do poprawy.

Bądź konkretna i unikaj ogólnych stwierdzeń.

Wyraź swoje opinie z empatią i zrozumieniem. Pamiętaj, że feedback jest szansą na rozwój, a nie krytyką.

  1. Zachowujący prywatność.

 Jeśli feedback jest bardziej prywatny, warto wybrać odpowiedni moment i miejsce do jego udzielenia. Unikaj upokarzania lub krytykowania publicznie.

Nie zapomnij podkreślić mocnych stron. To motywuje do dalszej pracy i rozwoju.

Nie zapominaj, że feedback skierowany do Ciebie wpływa na Twój proces doskonalenia się jako liderki. Nie bój się prosić o feedback. Warto być otwartą na odbieranie feedbacku.

Możesz ćwiczyć tę umiejętność poprzez:

  1. Aktywne słuchanie.

 Gdy otrzymujesz feedback, skup się na słuchaniu. Pozwól osobie mówiącej wyrazić swoje myśli i odczucia.

  1. Umiejętność zadawania pytań.

Jeśli coś nie jest dla ciebie jasne, śmiało pytaj o szczegóły. To pokazuje Twoje zaangażowanie w proces poprawy.

  1. Panowanie nad emocjami.

Nie reaguj emocjonalnie na feedback. Zamiast tego, podziękuj za przekazane informacje i zapewnij, że je przemyślisz.

  1. Plan działania.

Po otrzymaniu feedbacku, stwórz plan działania. Określ kroki, jakie podejmiesz, aby poprawić swoje umiejętności czy zachowanie.

Sztuka odbierania i udzielania feedbacku to kluczowy składnik rozwoju osobistego każdej liderki. Pamiętaj, że to proces ciągły - im bardziej będziesz otwarta na zdobywanie wiedzy od innych i gotowa do ewolucji, tym bardziej efektywna stanie się twoja rola przywódcza.

Podsumowując, w świecie przywództwa, feedback to twój żeglarski kompas. Niech ta metafora będzie przypomnieniem, że zarządzanie zespołem to nie tylko przewodzenie, ale także ciągłe dostosowywanie się do okoliczności. Pozwól, aby feedback napędzał Twoje żagle w kierunku doskonałości. Wraz ze swoją załogą, tworzyć będziecie niezapomnianą podróż ku sukcesowi i rozwojowi.

Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z udzielania i odbierania feedbacku w grupie na FB:

https://www.facebook.com/groups/ozarzadzaniunamiekko

Jakie zasady sprawdziły się u Ciebie najlepiej? Jakie wyzwania udało się pokonać? Podziel się Swoją historią.

Jeśli chcesz już dziś doskonalić swoje umiejętności przywódcze to zapraszam Cię na najbliższe szkolenia online na żywo:

Jak prawidłowo udzielać informację zwrotną, czyli wszystko o feedbacku - 27 września 2023 r. godz. 9.00-15.00 (szkolenie online):

https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/feedback_27wrzesnia

Jak efektywnie zarządzać sobą w czasie - 4 października 2023 r. godz. 9.00-15.00 (szkolenie online):

https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/zarzadzanieczasem_4pazdziernika

Jak komunikować się bez wywoływania konfliktów i nieporozumień - 11 października 2023 r. godz. 9.00-15.00 (szkolenie online):

https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/komunikacja_11pazdziernika

A jeśli potrzebujesz kompleksowego wsparcia i chcesz zainwestować w Swój rozwój, by stać się skuteczną liderką to już dziś możesz zarezerwować sobie miejsce w kolejnej edycji

„Akademii Skutecznej Liderki”,

która rusza już 17 października:

więcej informacji i link do zapisu: https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/akademiaskutecznejliderki

Kontynuuj czytanie tego posta