Jak źle udzielona informacja zwrotna wpływa na zwiększenie dysfunkcji pracy zespołowej?
author Agnieszka Grzelak-Chodak

Jak zauważyłaś dużo i często piszę o tym jak ważny jest prawidłowy feedback i poczucie zaufania.

W świecie biznesu i pracy zespołowej udzielanie informacji zwrotnej jest nieodłącznym elementem. Dobra informacja zwrotna może być kluczem do rozwoju pracowników oraz poprawy wyników organizacji. Niestety, źle udzielona informacja zwrotna może prowadzić do poważnych problemów, zwłaszcza w kontekście pracy zespołowej.

Ostatnio dowiedziałaś się o 5 dysfunkcjach pracy zespołowej, które utrudniają pracę zespołową. Jedną z nich jest unikanie odpowiedzialności, czyli nie przyznawanie się do błędów.

Dzisiaj chciałabym połączyć te kwestie, czyli budowanie atmosfery zaufania i dawania feedbacku jako narzędzia przezwyciężenia dysfunkcji unikania odpowiedzialności.

Aby Cię wprowadzić w temat przybliżę Ci pewną sytuację. Ostatnio usłyszałam, jak nowo przyjęty pracownik na stanowisko kierowcy w firmie transportowej, będąc w swojej pierwszej trasie w nowej firmie przez nieuwagę wjechał do miasta, gdzie był zakaz wjazdu dla ciężarówek. Ostatecznie „udało mu się” nie otrzymać mandatu, ale kosztowało go to sporo stresu. O tym fakcie poinformował swojego przełożonego  (gdyż chciał być uczciwy w stosunku do niego) i jak myślisz, co usłyszał?

Teraz będę cytowała:

 „….mówiłeś, że jesteś doświadczony ….,

„…… o czym Ty myślałeś …,

„….. jak k..wa to możliwe …..,

i tak dalej …… (tu już Ci oszczędzę tego wszystkiego).

Jak Ci się wydaje, czy słysząc takie słowa, pracownik przyzna się kiedykolwiek  (jak nie będzie musiał), do popełnienia błędu? Oczywiście, że nie. To jest właśnie przykład zachowania kierownika, który sam doprowadza do dysfunkcji. Jego nieumiejętność udzielania informacji zwrotnej wpływa nie tylko na tego pracownika, ale na cały zespół.

Inna przykład – pracownik źle dokonał wyceny dla klienta (ze stratą dla firmy) i oczywiście ta oferta poszła do klienta. Jak reagujesz?  Jakie emocje Ci towarzyszą? Co mówisz temu pracowników?

Te pytania są bardzo kluczowe. Odpowiadając na nie przyjrzysz się w jaki sposób udzielasz feedbacku. Czy jest on konstruktywny?

Poniżej przedstawiam Ci przykłady złych praktyk:

  1. „Źle to zrobiłeś” – taka informacja nie pomaga pracownikowi zrozumieć, co dokładnie poszło nie tak ani jak to poprawić
  2. Krytyka oparta o emocje – przykładem może być powiedzenie „Jesteś bezużyteczny”, „Ty zawsze musisz coś zepsuć”, itp. Jest to bardzo niesprawiedliwe i demotywujące dla pracownika. Po takich słowach możesz być pewna, że nie będzie robił nic poza tym, czego od niego oczekujesz i to przy najmniejszym nakładzie pracy.
  3. Publiczna krytyka – niekonstruktywna krytyka i to na oczach innych pracowników to upokorzenie pracownika. Dodatkowo może to doprowadzić do konfliktów w miejscu pracy, gdyż inni mogą też takiemu pracownikowi „dokuczać” aby być może „podlizać się” Tobie.

To w konsekwencji może być jak przysłowiowy” gwóźdź do trumny” dla Twojego zespołu.

  1. Kolejną złą praktyka to krytyka za nie wykonanie celów i niespełnienie oczekiwań, kiedy to Ty nie przedstawiłaś ich w sposób klarowny i nie upewniłaś się , że pracownik rozumie je tak, jak Ty. (tak na marginesie pytanie: Czy wszystko jasne? – jest najgorszym pytaniem jakie możesz zadać, gdyż nie dowiesz się jak jest naprawdę)

Mam nadzieję, że teraz widzisz i czujesz zależność między udzielaniem informacji zwrotnej a zaufaniem w zespole i jaki to ma wpływ na dysfunkcje pracy zespołowej.

Krytyka bez konstruktywnego wsparcia może spowodować, że pracownicy stracą chęć do wykonywania swojej pracy. To z kolei wpływa na obniżenie zaangażowania w zadania zespołowe, co jest wysoce niekorzystne dla efektywności działania całego zespołu.

Pamiętaj, że dobra informacja zwrotna powinna być konstruktywna, oparta na faktach, jasna i pomocna dla pracownika w jego rozwoju zawodowym. Ostatecznym celem jest poprawa osiągnięć i efektywności pracownika, a nie demotywacja czy zniechęcenie go.

Podsumowując, feedback to kluczowy element rozwoju zawodowego i budowania zdrowych relacji w miejscu pracy. Pracownicy i liderzy powinni razem pracować nad budowaniem kultury feedbacku opartej na zaufaniu, otwartości i konstruktywności. To podejście przynosi korzyści zarówno osobiste, jak i organizacyjne, prowadząc do lepszych wyników i zwiększonej satysfakcji z pracy.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz podnieść swoje kompetencje w zakresie udzielania informacji zwrotnej to zapraszam na szkolenie:

https://agnieszkagrzelakchodak.kip-tc.pl/feedback_22listopada