Deszczowa aura za oknem nastraja do zadumy i zadawania pytań, nie tylko tych coachingowych.
author Magdalena Falkowska

Dziś chciałabym Wam odpowiedzieć na jedno z nich:

 Dlaczego ludzie się poddają?

Na te pytanie każdy z nas odpowiedziały inaczej. Na pewno wzięlibyśmy pod uwagę swój bagaż lub kuferek (w zależności ile kto ile ma lat- chociaż i to nie jest wyznacznikiem) doświadczeń.  Dla jednych byłby to strach przed porażką/niepowodzeniem, dla innych suma złych doświadczeń. Inni obawiają się ostracyzmu czy totalnego pogubienia. Wszystkiemu jednak towarzyszy strach. To on demonizuje myśli, podcina nogi i powoduje, że szybko wywracamy się jeszcze na pierwszym okrążeniu w biegu do mety. Jednak może zabrzmi to dziwnie: nie bójmy się strachu. Strach jest naszą nieodłączną emocją. Co by nie było jest przecież jedną z podstawowych cech pierwotnych i stanowi podstawowy mechanizm obronny naszego organizmu. Postarajmy się go więc troszkę ujarzmić i odpowiednio wykorzystać.

Po PIERWSZE: Zanotuj sobie co będzie jak się potkniesz, przewrócisz, poniesiesz porażkę. Wypisz wszystkie możliwe sytuacje czy osoby (tak tak, również ludzie mogą stanąć na twej drodze) i przypisz im odpowiednie wyjścia ewakuacyjne. Oswój je sobie. Przedyskutuj ze sobą wszystkie możliwe scenariusze. Będziesz wtedy mentalnie przygotowany na każdą złowrogą okoliczność :)

Po DRUGIE: Bądź pewny siebie. Postaw całą stawkę na siebie i bądź pewny, że Ci się uda.  Wyobraź sobie, że już osiągnąłeś to, czego bardzo chciałeś, że już to masz i czujesz się z tym świetnie. Zwizualizuj sobie swój sukces.

Po TRZECIE: Każdy napotkany po drodze do celu problem traktuj jak wyzwanie i podchodź do niego zdecydowanie i z pozytywnym nastawieniem. Inaczej to brzmi, gdy powiesz sam do siebie: "mam problem" niż "przede mną kolejne wyzwanie". Przy takim nastawieniu na pewno mu sprostasz. Podczas problematycznych sytuacji warto jeszcze zadać sobie pytania:

- Jaką zdobywam wiedzę dzięki tej sytuacji?

- Czego się nauczyłem?

- Na kogo mogę liczyć?

- Co zrobię, żeby uniknąć jej w przyszłości?

Nie poddawajcie się - strach nie jest wcale taki straszny, jak się wydaje :)

POWODZENIA !  GO WITH THE FLOW